REAGAVIMAS Į RINKOS APKLAUSĄ: RANKŲ DEZINFEKAVIMO SKYSČIO GAMYBA

SVEIKATA

Pasaulinės koronaviruso COVID-19 pandemijos metu ODA gamybos padalinys, reaguodamas į visuomenei skirtų dezinfekavimo priemonių trūkumą rinkoje, išleido “ODA” dezinfekavimo skystį “ODA Disinfectant Liquid”. ODA dezinfekavimo priemonė sukurta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą 1 formulę. Šios formulės rankų dezinfekavimo priemonės, naudojamos griežtai laikantis rekomendacijų, yra veiksmingos prieš apgaubtų (lipofilinių) virusų grupę, kuriai priklauso ir SARS-CoV-2 (2019-nCoV) virusas.

PSO reglamentuojama formulė

ODA rankų dezinfekavimo skystis buvo pradėtas gaminti ODA gamybos padalinyje Elektrėnuose, reaguojant į šio produkto trūkumą, ypač mažose pakuotėse. “Tokios mažos gamybos įmonės kaip mūsų yra lankstesnės, greičiau reaguoja į klientų poreikius, todėl galime greičiau suprojektuoti, pagaminti ir galiausiai pristatyti tinkamą produktą. Be to, mažesnė gamybos apimtis užtikrina didžiausią tikslumą ir garantuoja kiekvieno serijos gaminio kokybę”, – sako ODA LT įkūrėja Irena Jokšienė, paaiškindama, kad pagal Pasaulio sveikatos organizacijos taisykles dezinfekcinėse priemonėse turi būti ne mažiau kaip 62 proc. etilo alkoholio. ODA dezinfekcinio skysčio, gaminamo pagal PSO 1 formulę, sudėtyje yra 80 proc. etilo alkoholio.

ODA laboratorijos vadovė Aiva Mitrulevičienė paaiškina, kodėl svarbu, kad dezinfekcinis skystis būtų gaminamas pagal PSO rekomenduojamą 1 formulę: “Dezinfekciniai skysčiai priskiriami biocidams – medžiagoms ar jų mišiniams, skirtiems cheminėmis ar biologinėmis priemonėmis naikinti ar kontroliuoti kenksmingus organizmus. Šiuo specialiu laikotarpiu Lietuvos Vyriausybė supaprastino licencijavimo procesą tiems, kurie gali ir nori gaminti dezinfekcinius skysčius, tačiau tai galima daryti tik griežtai pagal nustatytą formulę. Dezinfekcinio skysčio, pagaminto pagal PSO 1 formulę, sudėtyje turi būti 80 proc. etilo alkoholio. Šios formulės veiksmingumas įrodytas moksliniais tyrimais”, – aiškina ODA laboratorijos vadovas. Todėl 80 % etilo alkoholio kiekis šiame ODA produkte užtikrina veiksmingą apsaugą nuo kenksmingų mikroorganizmų, virusų ir bakterijų.

Sukurtas specialiai rankoms

ODA turi du rankų dezinfekavimo skysčius: 170 ml ir 200 ml. Dezinfekcinės priemonės veiksmingumas nepriklauso nuo pakuotės, klientas pasirenka gaminio talpą pagal patogumą: 170 ml pakuotė yra kompaktiška, ją galima nešiotis rankinėje ar krepšyje, o 200 ml pakuotė su patogia paspaudimo funkcija labiau tinka laikyti gyvenamosiose patalpose ar biuruose. Pasak ODA gamybos vadovės Ingos Krivičienės, vienkartiniam naudojimui turėtų užtekti apie 3 ml produkto. Ji primena, kad labai svarbu įsitikinti, jog naudojamos dezinfekcinės priemonės pakuotė yra sandariai uždaryta. “Dezinfekcinio skysčio galiojimo laikas yra 2 metai. Tačiau jei pakuotė bus palikta atidaryta, dezinfekcinė priemonė išgaruos”, – sako gamybos vadovė.

Tuo tarpu laboratorijos vadovė Aiva Mitrulevičienė pabrėžia, kad ODA dezinfekcinis skystis yra rankų dezinfekavimo priemonė: kitų rūšių biocidiniai produktai naudojami paviršiams ar įrankiams dezinfekuoti. ODA rankų dezinfekcinis skystis, skirtas antivirusinei rankų apsaugai, naudojamas pagal poreikį – nusiplovus rankas po tualeto, prieš valgį ir kai nėra galimybės nusiplauti rankų. Dezinfekavimo priemonių instrukcijose paprastai nurodoma: “Užpilkite dezinfekcinės priemonės ant delno, tolygiai paskirstykite ant rankų ir trinkite rankas, kol išdžius. Skirta tik išoriniam naudojimui. Vengti patekimo į akis.” Tačiau paprašėme Aivos Mitrulevičienės suteikti daugiau informacijos, kaip praktiškai teisingai naudoti dezinfekcines priemones. “Dezinfekcinis skystis naudojamas švariai nusiplovus rankas su muilu ir šiltu vandeniu ne trumpiau kaip 20 sekundžių, trinant delnus, tarpupirščius ir nykščius, trinant pirštų galiukus. Yra PSO rekomendacijos dėl judesių, reikalingų švariai nusiplauti rankas. – sako A. Mitrulevičienė. – Tais atvejais, kai nėra galimybės nusiplauti rankų (viešajame transporte, prekybos centruose ir pan.), naudojamas dezinfekcinis skystis.”

Rankų drėkinimas – papildoma apsauga nuo virusų

ODA rankų dezinfekavimo priemonės sudėtyje yra glicerino, kuris padeda apsaugoti odą nuo išsausėjimo. Be to, dažnai naudojant dezinfekavimo priemonę, reikėtų naudoti ODA maitinamąjį rankų kremą su sraigių koncentratu ir migdolų bei avokadų aliejais. Šis rankų kremas skirtas veiksmingai atkurti odos drėgmės balansą, maitinti ir minkštinti odą. Jei rankų oda ypač šerpetojanti, patartina atkurti sveiką jos struktūrą naudojant ODA Repair Serum su vitaminu C. Jis skirtas skatinti odos regeneraciją, atkurti sveiką jos būklę ir nuraminti sudirgimą. Vitaminas C apsaugo odą nuo žalingo aplinkos poveikio.

Pasak dermatologų, drėkinamosios, maitinamosios ar atkuriamosios rankų priežiūros priemonės taip pat apsaugo nuo neigiamo aplinkos poveikio, sukurdamos apsauginį barjerą ir, svarbiausia, apsaugo nuo išsausėjimo ir skilinėjimo ar kitų drastiškų pažeidimų. Sausa, sutrūkinėjusi ir pažeista rankų oda yra mažiau atspari virusams, todėl mikrobams lengviau patekti į žmogaus organizmą. Todėl nuolat dezinfekuojamas rankas rekomenduojame kelis kartus per dieną palepinti rankų kremu, o jei reikia intensyvesnės priežiūros – ODA atkuriamuoju serumu su vitaminu C.