STRESO SUKELTA AKNĖ: KAIP JĄ GYDYTI
Paauglių odos bėrimus gali sukelti ne tik lytinis brendimas – juos taip pat gali sukelti rudenį pasibaigęs saulės vonių sezonas, kuris slopina aknę, ir su mokslo metais grįžtantis stresas. Į spuogus linkusi oda paaugliams kelia ne tik diskomfortą, bet ir kelia nepasitikėjimą savimi. Nors tarp tėvų vis dar paplitusi nuomonė, kad paaugliai gali išaugti iš spuogų brendimo laikotarpiu, kosmetologai tai neigia – leidus bėrimams išlikti, vėliau bus sunkiau spręsti odos problemas.
Pripažįstama, kad paauglystė yra vienas iš emociškai sudėtingiausių laikotarpių žmogaus gyvenime, nes jis mokosi priimti savo besikeičiantį kūną ir susidoroti su naujais emociniais išgyvenimais, kurių anksčiau nebuvo patyręs. Brendimo laikotarpiu jie tampa ypač jautrūs savo išvaizdai, o kiekvienais mokslo metais su stresu susiję veido bėrimai yra viena dažniausių paauglių nepasitikėjimo savimi priežasčių. Tai skatina juos savarankiškai spausti spuogus, tačiau jei toks elgesys nebus sustabdytas, gali prireikti kur kas rimtesnės odos priežiūros specialistų pagalbos.
Irena Jokšienė, vieno populiariausių Lietuvoje kosmetikos prekių ženklų O.D.A. įkūrėja, sako, kad ignoruojami ar netinkamai prižiūrimi veido bėrimai gali turėti ne tik emocinį poveikį, bet ir lemti dažnesnius spuogų protrūkius ateityje: “Spuogai nėra tik paauglystės etapas, iš kurio anksčiau ar vėliau išaugsite. Tai lėtinė uždegiminė odos liga, kurios metu pažeidžiamas plaukų folikulų ir riebalinių liaukų kompleksas. Tai sudaro palankią terpę uždegiminiams spuogams, kurie, jei jiems leidžiama plisti, gali išsivystyti į didelius, skausmingus mazgelius, paliekančius randus visam gyvenimui.”
Pasak O.D.A. vadovo, pirmoji raudona vėliava, į kurią reikia atkreipti dėmesį, yra anksti atsiradę uždari ir atviri komedonai. Juos sukelia plauko maišelio angose susikaupusios plokščiosios ląstelės, sebumas ir bakterijos. Bėrimams progresuojant, atsiranda rimtesnių uždegiminių darinių, tokių kaip papulės, pustulės, cistos ir gilūs bei skausmingi mazgeliai. Šiems bėrimams gydyti reikia laiko ir kantrybės. Svarbiausia nesitikėti labai greito rezultato pradėjus veido ciklą ir anksti nenustoti lankytis pas odos specialistus. Pirmasis bėrimų suminkštėjimas gali užtrukti 4-6 savaites, o tiems, kurie nori maksimalių rezultatų, teks ištverti kelis mėnesius.
Tarptautinių tyrimų duomenimis, tėvai, kurie pastebi, kad streso kupinais paauglystės laikotarpiais padaugėja spuogų, ne visada įvertina situacijos rimtumą – ne tik ant veido, bet ir ant krūtinės, pečių ir nugaros, o bėrimų atsiradimas gali sukelti drovių paauglių nepasitikėjimo savimi jausmą, nerimo sutrikimus ir norą atsiriboti nuo socialinės veiklos, reikalaujančios bendravimo su bendraamžiais. Beveik 14 % paauglių, sergančių sunkia akne ir ilgai ją gydančių, patiria ne tik uždegiminių bėrimų skausmą, bet ir jaučia nepilnavertiškumo jausmą, kuris iki trijų kartų dažnesnis tarp berniukų, turinčių į aknę linkusią odą.
Tėvai, norintys padėti savo į aknę linkusioms atžaloms, gali išmokyti jas teisingų odos higienos principų. Kiekvieną rytą ir vakarą probleminę odą būtina prausti rūgštiniu valikliu, kuris švelniai pašalina susikaupusius nešvarumus, reguliuoja riebalinių liaukų veiklą ir užtikrina tinkamą drėgmės balansą. Patartina sąmoningai naudoti intensyvaus drėkinimo kremus su dideliu veikliųjų medžiagų kiekiu. Tuo tarpu odos šveitimas pašalins plokščias odos ląsteles ir padės išvalyti poras. Tačiau atsakingiausias žingsnis – vengti savęs šveitimo, kuris gali dar labiau sustiprinti uždegiminį procesą.
“Kiekvieno žmogaus oda yra individuali – aknės priežastys gali būti skirtingos, todėl gali veikti skirtingi gydymo būdai. Tai, kas tinka vienam žmogui, nebūtinai tiks kitam, todėl užuot pasikliovus kitų pasakojimais, patartina pirmiausia apsilankyti pas odos priežiūros specialistą, kuris padės rasti geriausią sprendimą jūsų problemai spręsti. Taip pat svarbu susitaikyti su tuo, kad probleminės odos priežiūrą būtina tęsti net ir tada, kai bėrimai atslūgsta – aknė yra pasikartojanti liga, todėl nuo jos kenčiantiems žmonėms atsakinga odos priežiūra turi tapti kasdiene rutina”, – sako I. Jokšienė