ODOS PROBLEMOS – SPUOGAI
Viena nemaloniausių ir dažniausių odos problemų yra spuogai. Dažniausiai spuogai atsiranda labiausiai matomose veido, kaklo, pečių, krūtinės ir nugaros srityse. Todėl juos išgydyti ir pašalinti, daugumai norisi, kaip įmanoma greičiau. Maža to, negydomi spuogai kelia realią grėsmę odos būklei ateityje – palieka ryškius randus.
Spuogai atsiranda dėl įvairių priežasčių. Viena dažniausių – ACNE susirgimas, beveik be išimčių kankinantis visus paauglius ir kartais trunkantis eilę metų. Acne išsivysto prasidėjus uždegimui, kai kemšasi odoje esančios riebalinės liaukos. Tam įtakos turi sutrikusi hormoninės sistemos veikla, stresas, neigiamas aplinkos poveikis: itin didelis oro užterštumas, radiacija ir kiti veiksniai, slopinantys imuninės veiklos darbą bei skatinantys odos riebalinių liaukų aktyvumą. Tai provokuoja didesnį sebumo išsiskyrimą, sutrinka ir jo kokybinė sudėtis. Sebumas tampa klampesnės ir tirštesnės konsistencijos, todėl užkemša poras, plauko folikulą. Sutrikus apykaitiniams procesams, susikaupia negyvų ląstelių sluoksnis, kuris kartu su padidėjusiu ir klampesniu sebumu tampa puikia terpe patogeniniams mikroorganizmams vystytis. Prasideda uždegimas, pasireiškiantis spuogais.
Odos problemos kyla ne tik paauglystėje. Statistika rodo, jog didžiausias pavojus susirgti Acne kyla itin plačiai amžiaus grupei: 11-32 metų amžiaus žmonėms. Spuogai neretai vargina ir dar vyresnio amžiaus žmones. Kai kada spuogų problema gali būti sprendžiama namų sąlygomis – galimas spuogų gydymas specialiais losjonais, kremais ar tepalais, taip pat naudojamos įvairios kaukės, kurių sudėtyje yra antibakterinės veikliosios medžiagos (arbatmedžio eterinis aliejus, juodasis graikinis riešutas, cinko oksidas), atliekamos odos šveitimo procedūros su organinėmis rūgštimis ar enzimais ir t.t. Sunkesniais atvejais reikalingas ir medikamentinis spuogų gydymas.
Spuogų prevencijai svarbi derama odos priežiūra. Jokiu būdu negalima namų sąlygomis liesti ir spausti spuogų. Spaudžiant spuogus, ant pažeistos odos patenka bakterijos, smarkiai padidėja infekcijos rizika, galinti išprovokuoti uždegimą, tuomet problema tampa dar sudėtingesnė. Kiti odos priežiūros patarimai labai paprasti ir elementarūs: laikytis asmens ir odos higienos taisyklių, reguliariai prausti veidą tinkamomis priemonėmis, naudoti tinkamas kosmetines priemones, kuo mažiau jį liesti rankomis, sveikai maitintis, vartoti daug vandens ir sportuoti.
Esant spuoguotai riebiai odai, prieš naudojant spuogų gydymui skirtus kremus, reikėtų pasitarti su specialistais. Vieni iš geriausių kremų, padedančių spręsti spuogų, riebios odos su išsiplėtusiomis poromis problemas, yra tie, kurių sudėtyje yra glikolio rūgšties, stiprinančios odos imunitetą, saugančios odą nuo uždegimų ir reguliuojančios riebalinių liaukų veiklą (pavyzdžiui, ODA Regeneruojamasis kremas nuo spuogų). Svarbu, kad kremo sudėtyje būtų priešuždegiminių veikliųjų medžiagų. Tokių kaip cinko oksidas, juodasis graikinis riešutas, arbatmedžio aliejus. Jos padeda mažinti odos riebalų išsiskyrimą, turi priešuždegiminį poveikį ir sėkmingai padeda išspręsti iškilusią problemą.